Islay Mist 8 Tadım Notları
Islay Mist 8 Tadım Notları
Merhaba,

Sizlere daha önce Islay Mist 17 tadım notlarını yazarken bu bağımsız şişeleyici firmanın hikayesini de anlatmıştım.

Bugün ise daha genç bir ekspresyon olan Islay Mist 8'i anlatmak istiyorum. MacDuff International'ın bu viskisi, fiyatları maalesef yüksek olan Islay single maltlarına şık bir alternatif niteliğinde benim için.

Her ne kadar 17 yıllık ekspresyona göre daha genç olsa da, daha vahşi bir harman viski diyebilirim.

Burunda is kokusunu net bir şekilde alıyorsunuz. Hatta içindeki Laphroaig single maltının verdiği o kendine has hastane/ilaç kokusu da yadsınamaz bir şekilde mevcut.

Damakta, içerisindeki tahıl viskileri ile müthiş bir uyum yakalayan single malt viskilerin yarattığı is devam ederken, buna acı bal, iyot ve deniz tuzu kokuları da ekleniyor. Damağı biraz kuruttuğunu eklemem gerek.

Bitişte, bir harman viski için hiç de kısa sayılamayacak bir dengeyi yakalamış. Bu kadar ekonomik fiyata bu derece bir bitiş gerçekten takdire şayan. Yosun, karabiber ve ve ben biraz karalahna kokuları aldım.Su ekleyince biraz karakteri zayıfladı, zaten bence şişeyi açar açmaz kadehe koyduğunuz anda bu viski, halihazırda içine biraz su eklenmiş Laphroaig tadında. İyisi mi siz hiç su katmadan keyfine varın.

Harman viskileri asla küçük görmememiz ve harmanlamanın adeta bir sanat olduğunu her zaman söylemişimdir. Fakat dünya çapında olmamasına rağmen işte bazen böylesine harmanlar karşımıza çıkabiliyor ve bize fiyat/perfromans konusunda tavan yaptırıyor.

Maalesef Türkiye'de yok, Kıbrıs'ta mevcut ve tabii birçok Avrupa ülkesinde de satılıyor. Geçtiğimiz yıl Girne'de 44 TL'ye satılıyordu. Evet yanlış okumadınız 70cl ve 44 TL! Bu yıl henüz Kıbrıs ziyaretlerine başlamadım ancak gördüğüm yerde fiyat bilgisini güncelleyeceğim.

Kesinlikle tavsiye ediyorum, ekonomik bir Islay hissi verecektir. Fiyatı ise klasik Islay ekspresyonlarının dörtte hatta beşte biri kadar ekonomik.

Tek sorun, mantarlı kapak olmamasında. Nedense mantarlı kapaklara karşı ayrı bir sempatim var.

Slainte,

Ozan
 
info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme