Islay Adası'nda Yeni Damıtımevi Ardanhoe

Islay Adası'nda Yeni Damıtımevi Ardanhoe
2017 yılı viski sektörü açısından çok hareketli başladı ve aynı hızda devam ediyor.

Sektörden en son gelen güzel haber ise, isli viskileri ile meşhur "minik dev" Islay Adası'nın dokuzuncu damıtımevi oldu.

Adada an itibariyle sekiz damıtımevi aktif çalışıyor. Bunlar Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin ve Laphroaig.


Ardanhoe Damıtımevi, mimari çizimlerinden.

Yeni damıtımevi ise, hemen karşısındaki Jura Adası'na bakan kıyada kurulan Ardnahoe oldu. Damıtımevinin sahibi, daha önce sizlere bağımsız şişeleyici firmaları yazdığımda da bahsettiğim Hunter Laing & Co firması.

Yıllık 500.000 litre alkol üretmesi planlanan damıtımevinin esas yıldızı ise, viski dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan baş damıtımcı Jim McEwan. Dile kolay, tam 38 yıl boyunca Bowmore Damıtımevi'nde çalışan McEwan, sonrasındaki 15 yılını ise Bruichladdich Damıtımevi'nde geçirmiş ve emekliye ayrılmıştı. Bir anlamda sahalara geri döndü de diyebiliriz. Her ne kadar Bruichladdic günlerinde sıradışı üretimlere imza atsa da Ardanhoe, daha geleneksel, sade bir üretim tercih edecek.


Jim McEwan, Bruichladdich Damıtımevi, Islay, İskoçya

Adanın kuzeydoğu bölgesinde kurulan damıtımevi, 2018'in ilk aylarında üretime başlayacak. İlk üretimler, elbette turbalı malttan elde edilecek olan viskilerin eski burbon fıçılarına alınması ile başlanacak. Planlanan üretim şekli, geleneksel Islay viskileri ile tamamen aynı.

Bakalım ilk viskilerini tadabilmek için 10-12 yıl bekleyecek miyiz yoksa adanın şu anki aktif en genç üyesi Kilchoman'ın yaptığı gibi birkaç yıl sonra üzerinde yaş belirtilmeyen bazı ekspresyonlar piyasaya sürülecek mi?

Islay'dan tamamen yeni bir viski, gerçekten heyecan verici olacak.

Slainte

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme