Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
İskçoya Viski Damıtımevleri Ziyaretçi Raporu 2016
İskçoya Viski Damıtımevleri Ziyaretçi Raporu 2016
Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora* göre İskoçya viski damıtımevlerinin yurtiçi ve yurtdışından aldığı ziyaretler ile ilgili bazı veriler paylaşıldı. Ben de bunları biraz da kendi yorumlarımla sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle, sadece "viski damıtımevi ziyaretçisi" sayısı inanılmaz derecede. 2016 yılında, yaklaşık 1 milyon 700 bin kişi, sırf bu amaçla İskoçya'yı ziyaret etmiş. Ziyaretçi sayısı her geçen yıl artmakta ve 2010 verilerine göre %25 toplam artış gözükmekte.

Gelen turist, uçağa biniyor, otelde kalıyor, yerel yemeklerden yiyor ve ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor. Bütün bu harcamaları hiç hesaba katmadan, sadece damıtımevi turlarına ücret ödedikten sonra hatıra-anı ürünleri alıyor, elbette viski de satın alıyor ve bu harcamaların ortalama değeri sadece 2016 yılı için 53 milyon Pound'u geçmiş.

Rakamlar öylesine yüksek ki, çoğu damıtımevi artık İskoçya'nın kültürel miraslarından ve en önemli turizm noktalarından İskoç Ulusal Müzesi ve hatta İngiltere'nin St Paul Katedrali ile artık aynı popülariteye sahipler.


St Paul Katedrali, Londra, İngiltere
 
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme