Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
İrlanda Viskilerinin Sektördeki Yükselişi ISA Raporu
İrlanda Viskilerinin Sektördeki Yükselişi ISA Raporu
Yayınlanan yeni bir rapora göre (Irish Spirits Association), bir zamanların Birleşik Krallık bünyesinde çok güçlü bir viski üretim, satış rakamlarına ulaşan fakat daha sonrasında trajik bir şekilde düşüşe geçen İrlanda viskilerinin yeniden ayaklandığı gözüküyor.

Dile kolay, 1800'lerde, küçücük ülke içerisinde 1200'den fazla viski damıtımevi vardı (çoğu yasadışı) fakat İngilizlerin maltlanmış arpaya koydukları fahiş vergiler, bu damıtımevlerinin inovatif bir hamle ile maltlanmış arpa ile maltlanmamış arpadan viski üretmesini sağladı, pot still. Yaklaşık 20-30 yıl sonrasında insafa gelen yöneticiler vergilerde indirim yaptılar ve yasal damıtımevi sayıları yükseldi.

Sonrasında, gerek mali baskıların hafiften devam etmesi gerekse işin içine kilisenin karışmasıyla birlikte İrlanda'da viski üretimi azaldıkça azalır. 1929 yılındaki dev ekonomik kriz sonrası ABD'de gelen içki yasağı ise son darbeyi vurarak İrlanda viskilerini "neredeyse" ölüme terk eder ve epi topu 4-5 damıtımevi ayakta kalır.

Zamanlar değişir, dünya değişir ve İrlanda viskileri çok da yakın geçmişten itibaren ayağa kalkmaya başlar.

Yazımızın konusu olan rapora göz atalım. Sadece beş yıl önce, 4 viski damıtımevi ile yetinen İrlanda'da, bugün 18 damıtımevi aktif olarak çalışıyor.

16 farklı damıtımevi de şu anda yapım aşamasında ve inşaatları sürüyor.

Damıtık İrlanda içkilerinin satışında -ki bunların içerisinde Poitin de var-, bir önceki yıla yani 2015 verilerine göre 2016 yılında %6.1'lik büyük bir artış var ve bu da 950 milyon Dolar'lık toplam satış hacmi anlamına geliyor. 2016 yılında tüm dünyada 8.6 milyon kasa İrlanda viskisi satıldı. 2020 itibariyle 12 milyon kasa öngörüsü yapılıyor ve planlamalar da bu stokları kaldırabilecek şekilde işliyor.

Bu noktada size çok ilginç bir bilgi daha vermek istiyorum, İrlanda'da yani İrlanda viskisinin anavatanında, en fazla satış artışı olan damıtık içki cin.

Daha da şaşırtıcı olanı, cin viskiden sonra değil, her ne kadar geçen yıl satışları düşse de votkadan sonra geliyor ve viski üçüncü sırada.  

ISA, bu konuda hükümeti uyarıyor ve kültürlerindeki bu üç İrlandalıyı koruması gerektiğini de söylüyor (insan hayret ediyor) , İrlanda viskisi, Irlanda likörü ve poitin (bir tür boğma rakı diyebileceğimiz viskinin damıtım sonrası ilk hali).

Bununla beraber İrlanda içkilerine olan artışın özellikle çiftçiler başta olmak üzere birçok sektörden çalışan için hayati derece önemli olduğunu ve işlerin iyiye gittiğini de belirtiyor.

Son olarak bu raporun yanında, Irish Whiskey Association (IWA) verilerine göz atarsak, dünyada en çok satılan İrlanda viskisi yılda yaklaşık 31 milyon şişeyle Jameson. Hemen ardından İskoç William Grant and Sons'ın sahibi olduğu Tullamore Dew ikinci sırayı alıyor. Sonrasında çok satanlar arasında Bushmills, Powers, Paddy, Redbreast, Tyrconnel yer alıyor.

Slainte,
 
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme