Horoz Kuyruğundan Zarif Kadehlere: Burbon Kokteyllerine Türk Dokunuşu
Horoz Kuyruğundan Zarif Kadehlere: Burbon Kokteyllerine Türk Dokunuşu
Kokteyl tarihinin hikayesi bilinen yakın geçmişte başlıyor. Bu mucize karışımların neden bu isimle anıldığına dair birçok farklı şehir efsanesi mevcut.
 
Kimi, Amerika’daki horoz dövüşlerinde kaybeden horozun renkli tüylerinin kopartılması gibi vahşice bir eylemden sonra kadeh kaldırılması ile cock tail ismini aldığını söylüyor.
 
Başka kaynaklar, 1776 yılında New York’taki Fransız askerlerinin bir çiftliği “ziyareti” sırasında kopardıkları tüyleri, döndükleri kalede karıştırdıkları içki kadehlerinin içine süs olarak koymasıyla başladığını söylüyor. “Vive le coq’s tail” diye bağıran askerler, bu geleneğin yayılmasını sağlamışlar.
 
Başka bir hikayede, yine ABD’nin New York eyaletindeki bir barda , barmaid olarak çalışan Betsy Flanagan isimli bir kadının hazırladığı karışık içkilere birkaç horoz tüyü eklemesinden bahsedilir. Bir gün bir müşteri gelir ve, “Hey Betsy, bana şu cock tail’li (horoz kuyruğu) kadehlerden hazırlasana der ve o isim yayılır.
 
Çoğaltmak istersek şehir efsanesi yok, tam bir geçerli kanıt da elimizde yok. Ama kokteyller iyi ki varlar ve doğru ellerde mucizeler yaratabiliyorlar.

Şahsen viski nasıl içilir sorusuna her zaman istediğiniz gibi içilir cevabını veriyorum. Herkesin görsel ve damak tercihi farklıdır. Yine de dünyada bu işe gönül vermiş insanların yüzlerce hatta binlerce denemeden sonra en doğru ölçülerle, en doğru karışımları yapması sadece bir tesadüfle açıklanamaz. O kokteyller de zaten yine dünya çapında üne kavuşuyor. Old Fashioned, Whisky Sour gibi lezzetler artık dünyanın her tarafında seviliyor ve içiliyor.

Aslında bir single malt viskinin, gerçek lezzetinin sek olarak içildiğinde ortaya daha iyi çıktığını düşünüyorum. Ama iş burbon viskilere geldiğinde, kokteyl yapımı için uygun koku ve tada sahip bu özel viskilerin, çeşitli seçeneklerle içilmesi ya da en azından denenmesi taraftarıyım.

Geçtiğimiz haftalarda, bana defalarca bıkmadan kokteyl yapan sevgili dostum Koray Kaan Özdemir (keyifadami.net) ile birlikte yaptığımız bir ziyarette, tam da bu yazdığım özel tatları içme şansına eriştik.

Atatürk Havalimanı’nın Prime Class salonunda ziyaret ettiğimiz ve yılların usta barmenlerinden Hakan Balta ve ortağı Gencay Tekeli’nin HB Barteam’in bir happy hour şölenine katıldık.

Sek ve buzlu içmeyi de sevdiğim Jim Beam ile yapılan kokteyllerin tadına baktık. Bu kokteyllerin kimi dünyaca ünlüydü ancak beni esas cezbeden onlara yaptıkları yerel dokunuşlardı. Kokteyllerin vazgeçilmezleri olan bitter şuruplarını kendileri üretiyormuş.
 


Misal bir demirhindi şerbetleri var ki, içinde bizim kültürümüzde çok fazla yer edinmiş tarçın, karanfil ve hatmi çiçeği bulunuyor.

Bu bana nedense, bir Kanada veya Amerikan geleneği olan akçaağaç şuruplu bir bitter’den daha hoş geldi.

Nasıl single malt viskilerin birçoğuna bizim Kars gravyerimizi veya eski kaşarımızı yakıştırıyorsam, bir Amerikan burbonu Jim Beam ile hazırlanmış kokteyllerin içinde yer alan özel ve “yerel” tatları da çok yakıştırdım.
 
Vanilya, reyhan, zencefil ile yapılmış özel bir bitterle tatlandırılan, Maraschino şurubu, greyfurt suyu ve yenilebilir şeker süslemeli bir başka kokteyllerine ayrıca hayran kaldım.
 
Birçok kokteyl denedik ama bir tanesini özellikle, çok ciddi tavsiye etmek istiyorum.

Kurdukları firmanın ismini verdikleri HB Sour isimli bu özel kokteyl, özellikle hem kokteyl hem de isli tatlara sahip viski seven dostlarım için bulunmaz bir hazine niteliğinde.


 
Kalın ahşap bir destekçinin üzerinde kiraz ağacı dallarından parçaları yakıyorlar ve bu parçalar yanarken, kokteyl kadehini üzerine kapatıyorlar. Kadehin içini, hafif kekremsi ve acı bir is kaplıyor. Üzerine ekledikleri floral karışım ile müthiş bir denge yakalıyor. Kadehi süslemek için, yine kendilerinin fırınlayarak kuruttukları özel limon dilimlerini kullanıyorlar. Bu kokteyli, her viski tutkunu mutlaka tatmalı.
 
Ben tüm lezzetlerin yanında, klasik bir whisky sour da rica ettim ve onun lezzeti de gerçekten dünya standartındaydı.
 
Nihayetinde viski, her haliyle güzel. Kendi kendimize koyduğumuz net ve kuralları biraz gevşetip, yeni tat ve lezzetlere açık olmak hepimizin yararına.


 
Hakan Balta HB Team’in adını daha sık duyacağımıza eminim. Amerikan burbonuna Türk dokunuşunu ben çok sevdim.
 
Her Cuma AHL Prime Class salonunda bu özel lezzetleri tatma şansınız var. Uçağınız için alarm kurmayı unutmayın.
 
Sevgiler
 
Ozan Vural
 
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme