Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Hint Viskileri: Kısa Zamana Büyük Lezzet Sığdırmak
Hint Viskileri: Kısa Zamana Büyük Lezzet Sığdırmak
“Başkasından üstün olmamız önemli değildir. Asıl önemli olan şey, dünkü halimizden üstün olmamızdır.” Hint Atasözü 

Hint viskisi dendiği zaman aslında bu kavramı nerede kullandığımıza göre değiştiğini konunun en başında belirtmek gerekiyor. 

Bunun nedeni, Hindistan’da viski olarak kabul edilen “bazı damıtılmış içkilerin” aslında Avrupa Birliği’nde veya dünyanın başka bazı coğrafyalarında “viski” olarak kabul edilmemesi.  Hindistan’da, şeker melası veya kaba bir tabirle pekmez olarak yazabileceğim sıvıdan viski damıtılıyor. Bizim için kış keyfi bir içeceğin damıtılarak üretimine başlanan bu viskilere, %100 arpa maltından damıtılarak üretilmiş viski katılarak elde edilen sıvılara da viski deniyor ve bu dünyanın büyük kalanı için geçerli bir terim değil. Keza bu oran Hindistan’da viski olarak kabul edilen içkilerin çoğunda %10 civarında oluyor.  

Hindistan’ın viski olarak kabul ettiği sektörde üretilen bu viskilerin %90’ı şeker melasından damıtılıyor.  

Peki kalan %10 nedir? 

İşte o kalan %10, bizim viski dünyasında gerçek “viski” olarak kabul ettiğimiz içkinin oranı. Yani Hindistan’da gerçek viski de üretiliyor, hem de bunlar çok yakında daha da fazla ününü duyacağımız  çok kaliteli ve üst düzey viskiler.  Hindistan’ın, tahıl ve arpa maltından viski üreten ilk firması, 1982 yılında kurulan Amrut Damıtımevi. Amrut’un Türkçedeki anlamı bal kavunu.

İlk üretilen viskileri ise, arpa ve tahıl kullanılarak maltlardan damıttıkları Prestige Blended Malt Whisky ve yılı da 1986’ydı. Üretilen ilk viski, 18 aylık bir single malt viskiydi ancak Hindistan’da malt viski kültürü yerleşik olmadığından dolayı bu fıçılar, şeker kamışından damıtılmış bir başka alkol ile karıştırılarak MaQintosh Premium Whisky adı altında şişelendi ve piyasaya sürüldü.  

1990’larla beraber başlayan dış dünya ile ticaretin çok artması, globalleşme ile birleşince Hindistan’da viskinin anavatanından viskiler ithal edilmeye başlandı. Bu viskiler ülkeye girdikten sonra Hintli üreticiler, pazara daha kaliteli ürün sokmaları için ihtiyaçları olan ilk ışığı, ilk gördükleri satış rakamlarından sonra farkettiler diyebiliriz. 

Hintli işadamı ve siyasetçi Vijay Mallya’nın adımları ile ülkenin en büyük alkol firması United Breweries, İskoçya’ya giderek çok köklü bazı viski firmalarını satın aldı.  Şaşırtıcı gelebilir ancak bunların arasında Dalmore, Isle of Jura ve Whyte & Mackay da bulunuyordu.   2004 yılına gelindiğinde ise ilk Hint single malt viskisini üretti. Amrut Single Malt olarak şişelenen bu viski bugün dünyada Avusturalya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Holanda, Singapur, İspanya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Tayvan, İngiltere ve ABD marketlerinde satılıyor. Aynı zamanda Atatürk Havaalanı duty free reyonlarında da her zaman olmasa da karşımıza çıkabiliyor.  2010 yılında, viski yazarı Jim Murray’in kitabında dünyanın en iyi üçüncü single malt viskisi olarak seçtiği Amrut Fusion ile ününü katladı. 


Paul John Peated

Bugün single malt viski olarak dünyada satılan dört farklı Hint viskisi var. Rampur, Amrut, Paul John ve McDowell’s Single Malt. 

Hint single malt viskilerini, dünyadaki kardeşlerinden ayıran özelliklerden bir tanesi, olgunlaşma süresinin daha kısa olması. Yani iklim o kadar sıcak ki, buharlaşan alkol oranından tutun da, normal şartlarda 10-15 yıl gerekecek olan meşe etkisi Hindistan’da beş altı yılda elde edilebiliyor. 

Hint viskilerinin ayrıştırıcı en büyük özelliği, muazzam baharat ve her türlü bal notalarını, yüksek alkol oranlarında kolay içimle sunabilmesi.


Amrut Fusion

Evet kimi zaman turba da ekliyorlar ve Islay single maltlarına benzeyen, farklılıkları tamamen sizin damak tadınızın belirleyeceği viskiler de üretiyorlar.

Amrut’un Peated ekspresyonu bunlardan bir tanesi.


Amrut Peated

Tadım notlarını okumaktan çok keyif aldığım, İstanbul Viski Kulübü’nden dostumuz Barış Kuleli’nin bu ekspresyon üzerine notlarını sizinle paylaşmak isterim bu yazıda.

“Amrut Peated yine çok şık bir metal kutuda geliyor. İçinden her Amrut ürününde olduğu gibi tüm viskilerin özelliklerinin yer aldığı küçük kartların olduğu bir zarf çıkıyor, harika…  Viski görünüşte altın rengi, berrak ve çekici. Ilk izlenim olarak genc bir viski... Burunda isli. Ancak is alışık olduğumuz Islay isinden biraz farklı. Sanki turbayla değil de meşe ya da sandal ağacı gibi bir şeyle kurutmuşlar gibi. Çok ferah bir burnu var. Zannediyorum ki citrustan ya da lime’dan dolayı... Meyvemsi… Biraz baharat… Arkalardan biraz deri ya da cila kokusu… Burun enteresan, zengin ve iştah açıcı.  Damakta iri bir gövdesi var. %46 alkol kendini iyi anlamda hissettiriyor. Yoğun bir is tadından sonra gelen notalar limonsu. Az miktarda baharat… Amrut Fusion’daki gibi çok katmanlı bir viski değil. Biraz daha arkalardan meşe tadını almak mümkün ancak çok arkada. Malt… Özellikle bekledikten sonra çok lezzetli bir viski.  Bitiş uzun ve kalan etki güzel. Bekledikçe daha tatlı, meşemsi, biraz baharatlı. Çok güzel bir bitişi var.  Genel olarak bulunabilirliği az bir viski, ayrıca da 95$ civarı bir yurtdışı fiyatına sahip. Bu şartlar tavsiye etmemi zorlaştırıyor ancak ileri seviye viski içiciler ve özellikle benim gibi egzotik severler için en az bir kez tadılması ve hatta barda her daim bir tane bulunması gereken çok lezzetli bir viski. “  

Harmanlarda ise çok sayıda viski mevcut ancak birinden özellikle bahsetmem gerekiyor ki o da Officer’s Choice. Bu Hint viskisinin sahibi Amerikalı Allied Blenders & Distillers firması. 2015 yılında, sadece dünyanın en çok satılan viskisi değil aynı zamanda Smirnoff votkasını geçerek dünyanın en çok satılan içkisi ünvanını aldı.  Satış rakamı ise yılda 28.4 milyon adetti! 


Rampur Select Vintage Cask

Yine bununla beraber, bugün de dünyada en çok satılan viskilerin başında Officer's Choice geliyor, elimde 2016 satış rakamları yok. Onu takiben McDowell's No1 ve İskoç Johnnie Walker, sonrasında ise yine Hindistan'dan Impreial Blue ve Royal Stag geliyor. Amerikan Jack Daniel's bu noktada listeye katılıyor, hemen arkasından yine Hint Old Tavern ve Original Choice onu takip ediyor.


Officer's Choice, dünyanın en çok satılan viskisi.

Tabii ki single malt viskileri bu listede yer almıyor. Ancak Amrut ile isimlerinden epey söz ettiriyorlar.

Amrut’un %63 alkol oranı ile şişelediği Cask Strength ekspresyonunu da içmiş biri olarak, Hint viskilerinin neredeyse tümüne birkaç damla suyun ekstra lezzet kattığını düşünüyorum.

Bunu her viski için tadımlarda tavsiye etsem de, aslında sek sevdiğimiz ve tadına alıştığımız bir viskiye ekstra su koyma zorunluluğumuz yok.

Ancak hint viskileri, kesinlikle birkaç damla su ile çok daha lezzetli oluyorlar. 

Son olarak, Japon viskilerine olan takdirimi tanıdığım tüm dostlar bilir, şimdi diyorum ki Hint viskilerini (single malt) bulduğunuz yerde alın için, iki şişe aldığınızı da saklayın.

Yakın gelecekte bugünün “zor bulunan Japon viskisi” olacaklar.  

Hintilerin bir kadeh viski veya bira tokuşturdukları gibi bitireyim. 

Badhai ho! 

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme