Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Dünyanın En Pahalı Viskisi Artık Yamazaki
Dünyanın En Pahalı Viskisi Artık Yamazaki
Ozan Vural 

Japonların viski sektöründe ulaştıkları haklı şöhret artık dünyanın dört bir tarafında kendini kabul ettirdi.

Her ne kadar viski dünyasında her zaman yeri sağlam olmasına rağmen, esasında 1923 yılından beri viski üreten bir ülkenin dünya çapında tanınması ise son 15 yıla tekabül ediyor.  

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açık artırmada Yamazaki Damıtımevi, bu şöhrete bir de “en pahalı” etikteti eklemiş oldu.  2005 yılında piyasaya çıkmış olan, 50 yıllık Yamazaki, Hong Kong’da yapılan açık artırmada tam 109.585 Dolar gibi rekor bir ücretle satıldı. 

1950’lerde üretilen ve Japon meşesi Mizunara’dan üretilen fıçılarda bekletilmiş bu viski aslında dünyadaki önemli savaşların viski sektörüne etkisini de gösteren bir örnek. II. Dünya Savaşı sırasında, İspanya’dan Japonya’ya satılan şeri fıçısı alışverişi sekteye uğradığından, Japonlar kendi özel meşelerini kullanarak viski yıllandırmaya başlamışlardı.  


Mizunara meşe fıçısı, Suntory Yamazaki

Yamazaki 50 yıllık serisinin ilk üretiminden sadece 50 şişe piyasaya satıldı. 2007 yılında ise yeni seri yine 50 adet olarak satıldı. 2011 yılında ise, biraz da oluşan stokların katkısıyla dünya pazarına 150 şişe çıkarıldı.  

Bu viskiyi tatma şansım olmadı ancak herhalde dünya üzerinde denemek istediğim  ilk 10 viski arasında yer alır diye düşünüyorum.  “Dünyanın en pahalı viskisi” ünvanına gelirsek, aslında bu standart bir viski şişe boyutu olarak bakıldığında, ki doğru olan da bu, gerçek oluyor. Yani bahsettiğimiz 70cl veya 75cl ölçü. Çünkü genel olarak bugüne kadar birçok yayında sözü edilmiş olan İskoç Macallan M Lalique, 2014 yılında 620.000 Dolar’a satılmasına rağmen, Fabian Baron’un tasarımı özel şişenin ölçüsü 6 litre viski alabilen bir kapasiteydi. 


The Macallan M Lalique, 6 Litre

Zaten eğer Macallan M Lalique’yi liste dışında tutarsak, Yamazaki’den önceki kral koltuğuna, 2015 yılında rekor ücretle satılan, Japonların artık üretimi olmayan efsanesi, Karuizawa 52 yıllık “The Cockerel” (dünya üzerinde sadece 41 şişe piyasaya çıkmıştı) ekspresyonu oturuyordu. 


Kaurizawa 1952 "The Cockerel"

Dünyada, nadir bulunan şişeler bu listeleri her an değiştirebiliyor çünkü artık çok fazla “viski açık artırması” yapılıyor.  O bakımdan an itibariyle dünyanın en pahalı viskisi olarak Yamazaki 50 yıllık olsa da, haftaya başka bir yazıyla ünvanın el değiştirdiğini yazarsak hiç kimse şaşırmasın. 

Yazıda geçen İspanyol şeri fıçılarını viskiye olan etkileri için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Slainte,
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme