Dünyanın En Pahalı Viskisi Artık Bir Macallan - 2018

Dünyanın En Pahalı Viskisi Artık Bir Macallan - 2018
Geçtiğimiz günlerde, merkezi İngiltere'nin Londra şehrinde bulunan ve köklü bir geçmişe sahip Bonhams Müzayede evi çok ilginç bir müzayedede tanıklık etti.

Bir Macallan single malt viski şişesi, tam 1 milyon 100 bin Dolar fiyatla kendine alıcı bulurken, bir önceki Yamazaki 50 yıllık viskinin rekorunu geçmiş oldu.

  1926 damıtım, 1986 şişeleme tarihine sahip ve sadece 12 adet üretilmiş bu Macallan özel serinin 5. şişesini, Asya'dan ismi açıklanmayan bir yatırımcı, telefonla bağlanarak satın aldı.

 İtalyan sanatçı Valerio Adami tarafından özel olarak tasarlanan etikete sahip şişe, çok özel ahşap kutusunda satıldı.

 Bonham's yetkililerinden Martin Green, "Böyle bir şişeye 1 milyon Dolar ödeyen kimsenin açıp içebileceğini düşünüyorum ancak bununla beraber hiç açılmasa dahi adeta bir müze eseri gibi     sergilenebilir." yorumunu yaptı. Viskiye gelirsek, başından sonuna dek İspanyol şeri fıçılarında bekletilmiş bir Highland Bölgesi single maltı. Piyasaya ilk çıktığında ki yıl 1994, şişesi resmi olarak 27.000 Dolar ücretle satılmıştı.

 Macallan Damıtımevi, viski dünyasının gözde ulaşılabilir viskilerini üretmenin yanı sıra, sık sık böyle özel ekspresyonlar üreterek başta çok yüksek olarak düşünülen ancak biraz sabır isteyen bir yatırımla çok yüksek meblağlara ulaşan viskileri ile de meşhur.

Bu serinin bir şişesi, 2007 yılında, yine İngiliz Christie's açık artırma evindeki bir müzayedede 75.000 Dolar ücretle satıldı. En son olarak ise, Dubai Havaalanın'da 600.000 Dolar ücretle kendine alıcı bulmuştu.

Bugünkü fiyat ise milyon dolar bandının üzerine çıkmış oldu.


Etkinlik Habercisi:

info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme