Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Chivas 21 Royal Salute Tadım Notları
Chivas 21 Royal Salute Tadım Notları
Merhaba,

Chivas Brothers'ın 21 yıllık Royal Salute'u gerçekten de şişesi ile muazzam görünüşe sahip bir viski.

Benim tattığım "Ruby Flagon" ismini verdikleri harika bir bordo şişedeki harmandı.

İlginçtir, firma; 1953 yılında kraliçe II. Elizabeth'in tahta çıkışı nedeniyle 40 yıllık özel single malt viskileri harmanlayarak ürettiği bu viskiyi, 21 pare top atışı yaparak kutluyor ve şişe üzerine 21 yazıyor. Aslında daha yaşlı viskileri barındırıyor fakat kanunlar gereği bir harman viskinin içindeki en genç viskinin yaşı şişeye yazılabiliyor.

Öncelikle kokuyla başlayalım, insana içtiği viskinin genç olmadığını çok net ortaya koyuyor. Harman dünyasına yılı ekleyen ekspresyonların, o yıl ve daha yaşlı viskilerden ne kadar eklediklerinin gösterilmesi zorunluğu değil. O yüzden bazen "yaşlı" dediğimiz harmanlar bizi yanıltabiliyor. Çok az 21 yıllık bir single malt ve geri kalanını kalitesiz tahıl viskisi ile doldurursanız, Chivas Royal Salute elde edemezsiniz. Zaten onlar da muazzam bir harmanı üretmek için epey uğramış ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmamışa benziyor.Naif bal, limon notaları ile açılış yapılıyor burunda. Biraz yeşil elma, taze değil olgunlaşmış ve biraz yumuşamış olanının verdiği daha yoğun, tatlı kokudan bahsediyorum.

Damakta çok yoğun, tereyağı, hatta halis mulis Trabzon tereyağı diyebilirim ve çikolata kokuları hakim.

Bitişte ise, ilk defa meyveli notalar ortaya çıkıyor. Portakal kabuğu, karpuz, vanilya ve tarçın tatları bırakıyor damakta, bir meyve salatası misali.

Sonuç olarak hemen herkesin denemesi gereken özel bir harman viski. Fiyatı yüksek, hatta belki ederinden biraz da fazla, ancak o güzeller güzeli şişeyi, siz de benim yaptığım gibi evinize dekor olarak koyabilirsiniz.

Slainte!

Ozan
 
info@viskigurme.com
2018 © ViskiGurme