Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları

Bourbon Viski İsmini Bakın Nereden Alıyor

Bourbon Viski İsmini Bakın Nereden Alıyor
Basit soru, zor cevap. Bourbon ismi nereden geliyor?

Öncelikle konu viski olunca bourbon nedir çok kısa hatırlayalım. Bourbon viskisi, yasal kanunlara göre bugün, Amerika sınırları dahilinde, en az %51 mısır damıtılarak üretilmiş viski olarak adlandırılır. Şimdi gelelim ismine, internette çok kısa bir araştırma yaparsanız, kolayca bu adı Bourbon County, Kentucky’de üretilmeye başladığı için aldığını bulabilirsiniz. Ancak iş o kadar basit değil.

Evet gelelim, Bourbon, Kentucky’ye. Aslında bölgeye bu ismi veren de Fransız etkisi. Amerikalıların İngilizlere karşı verdiği savaşta onlara yardım eden, güçlü, soylu Fransız ailesi Bourbonları onurlandırma amacıyla veriliyor.

Buraya kadar güzel, bir sorun yok.

Ama şimdi başlıyoruz.

Bourbon viskiyi, bildiğimiz anlamda ilk üreten, Elijah Craig. Hani eskiden 12 yıllığını da bulabildiğimiz ancak artık yıl ibaresi olmayan (nas) sürüme geçmiş olan bourbon markasının kurucusu.

Yaklaşık olarak 1789 yılında üretime başlayan Craig, işin ilginci geliyor, hiçbir zaman Bourbon County, Kentuck’yde viski damıtmadı. Hatta tarihsel kanıtlar göre orjinal ismi Fayette County (ilçesi diyelim), Virginia’da damıtımevi kurduğu da biliniyor. Fayette County de aynı Bourbon County gibi, ismini Fransız ailesinden Marquis de La Fayette’yi onurlandırmak için alıyor.

Sonrasında ise bu ilçenin ismi devlet tarafından değiştiriliyor ve tanıdık bir isimle karşılıyoruz, Woodford County. Fakat hükümet durmuyor ve birkaç yıl sonra ismini Scott County olarak tekrar değiştiriyor ama yine Virginia sınırları içerisinde kalması kaydıyla. Yaklaşık 4 yıl sonra yani 1792’de, bir kararla daha Scott County, Virginia’dan alınıyor ve Kentucky eyaletinin sınırları içine dahil ediliyor.Elbette Elijah Craig sonrası mısır bazlı Amerikan viskisi üretimi çok artıyor ve Kentucky de bu eyaletlerin başında geliyor, hatta Bourbon County, Kentucky dersek daha doğru olacak. Tabii ki iddialar bununla bitmiyor.

Bourbon isminin aslında, üretildiği bölgelerden Missisipi Nehri’ne ve oradan ülke çapına dağıtımı yapıldığı zamanlar, “Bourbon ilçesinden gelen viski” olarak adlandırıldığı ve ismin o yüzden Bourbon kaldığı da söyleniyor.


Buharlı yük gemilerine, bourbon fıçıları yüklenirken. Missisipi Nehri.

Bourbon Viskisi ismi ilk defa 1786’da reklam olarak basılıyor ancak bizim bugün bildiğimiz anlamda değil, tümü mısır viskisi olarak. Bir başka iddiaya göre ise, Pennyslyvania ve Maryland eyaletlerinde üretilen viski çavdar bazlı olduğu için ve mısır viskisiyle bir ayrıştırmaya ihtiyaç duyulduğu için Kentucky Bourbon Whiskey dendiği de söyleniyor.

Hatta “batılılar mısır, doğulular çavdar viskisi içer” deniyor o dönemde.

Biraz karmaşık bir konu olsa da aslında geçmişteki gölgesi epey uzun.

Yani diyeceğim şu ki, tamamen sınırların yasal çerçevelerle sonradan değiştirilmesi, viskinin ismini Bourbon yapıyor.

Belki de o değişiklikler olmasa bugün “ hava çok sıcak, güzel ve bol buzlu bir Fayette canım çekti” diyecektik, neden olmasın?

Son olarak, 2017 yılı itibariyle, bourbon, çavdar ve Tennessee viskilerinin satışının 3.2 milyar Dolar'lık bir hacme ulaştığını, yılda 23 milyon kasa satış olduğunu da belirtelim.

One Fayette, one Scotch, one beer.
 
Hazır bourbon demişken, sizi hemen bırakmayalım ve çok sevdiğim Maker's 46 bourbonun hikayesine alalım.

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme