Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Black Bottle: Geçmişin Gölgeleri Kısalırmış
Black Bottle: Geçmişin Gölgeleri Kısalırmış
İlk olarak yirmili yaşlarımda okuduğum Agatha Christie kitaplarında şöyle bir cümle geçerdi.
 
“Geçmişin gölgeleri uzun olur.”
 
Bu aslında biraz geçmişin aşkları, mutlulukları, pişmanlıkları ve suçları için yazılmış bir cümleydi. Kolay kolay unutulmazlar, bilirsiniz.
 
Bugün tattığım Black Bottle için aynı cümleyi kurmak isterdim ancak ben bir Agatha Christie hayranı olarak cümlesini değiştirmeye cesaret ediyorum.
 
Black Bottle, bir İskoç harman viskisi.  1879 yılında, İskoçya’nın kuzeyindeki Aberdeen bölgesinde kurulan bir firmanın harmanladığı bir viski. Önceleri çay harmanlama ile başlayan şirketin faaliyeti, sonrasında dünyanın ab-ı hayat diye nitelediğim sıvısının harmanı ile devam etmiş.
 
Black Bottle bir zamanlar, yedi ayrı Islay damıtımevinden aldıkları single malt viskileri, yine özel kalitede tahıl viskisi ile karıştırarak harmanladıkları bir şişeymiş.
 
Bir süre üretime ara verilmiş.
 
Bundan 13 yıl önce ise tekrar üretime başlanmış. Eskinin ruhunun tekrar canlandırmak mı istemişler yoksa yeni dünyanın nimetlerinden mi faydalanmışlar, onu bu yazıdan sonra tadacak olan siz dostlarım karar vereceksiniz ancak benim fikrime göre bu içtiğimiz artık bir Islay harmanı değildir. Islay harmanı olarak yaklaşık 2 yıldır zevkle tükettiğim Islay Mist ile bunun arasında epey bir karakter farkı mevcut. Sanıyorum Highland ve Speyside malt viski oranını artırmışlar. Ancak kesinlikle malt viski oranı yüksek bir viski.


 
Asla kötü bir harman diyemem ancak mühiş bir harman tanımı da kullanmak zor.
 
Her viski dostunun mutlaka denemesi gerektiğine inanıyorum çünkü çok sevdiğiniz alkolsüz bir meyve (özellikle kayısı içeren) kokteylinin içerisine damlatılmış çok vahşi Islay viskilerinin notalarını alacaksınız.
 
Bu yazdığım kimine göre çok cezbedici kimine göre ise denemeye değer gelebilir.
 
Her iki taraf için de deneyin ve kararını öyle verin diyorum. Eğer 300 Dolarlık bir harman NAS viskiden bahsetseydim, denemenizin zor olacağını bilerek daha kesin tabirler kullanırdım. Fakat bu viski ekonomik fiyat avantajı ile kesinlikle denemeye değer bir şişe içerisinde, Türkiye’de dahi satılıyor.
 
Çok enteresan bir burnu var, dediğim gibi kayısı ve is aldım.


 
Damakta hiç sevmediğim yeşil çay (sevenleri çok) ve meşe hissiyatı aldım.
 
Bitiş ise kısa ve isli. Ancak bu is size bir Ardbeg veya Laphroaig gibi hissettirmeyecek, onda hemfikir olalım. Geçmişin bazı gölgeleri kısalırmış.
 
Müthiş bir tasarıma sahip şişesi var. Bir misafirinize kesinlikle önerebileceğiniz kalitede bir harman.
 
Bir kere daha deneyeceğim bu viskiyi, kendime söz verdim. Başka bir havada, başka bir zaman.
 
O zamana kadar bu dediklerim, naçizane fikirlerimdir.
 
Tekrar yazayım benim tattığım 2013 sonrası bir şişe. Eski şişesini içmedim, eğer içtiyseniz, bana yazın, şu farkı birlikte görelim.
 
Slainte,
 
Ozan
 
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme