Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Bir İskoç Klasiğine Japon Dokunuşu: Chivas Regal Mizunara
Bir İskoç Klasiğine Japon Dokunuşu: Chivas Regal Mizunara
Viski dünyasındaki yenilikçi, inovatif ve bize farklı lezzetler sunabilecek her girişim beni heyecanlandırıyor.

Bu hamleleri yapan köklü firmalara da, klasiklerini koruyup saklı tutmaları şartıyla, çok saygı duyuyorum. Chivas Regal’in piyasalara yeni sürdüğü Mizunara Fıçı bitişli ekspresyonu da bu anlamda beni çok memnun etti.  

Chivas Regal Mizunara, ilk olarak Japonya pazarına sunuldu ve sonrasında ise diğer marketlere açıldı ki onların arasında Türkiye’yi de görmek çok sevindirici.  

Chivas Regal Mizunara'nın yaratıcısı, viski dünyasının yıldız isimlerinden diyebileceğimiz, Chivas Regal 18 ve Chivas Regal Extra'yı sıfırdan, Chivas Regal 25'i ise yeniden yaratan, 1973 yılından beri Chivas bünyesindeki efsanevi baş harmancı (nedense karıştılır ve baş damıtımcı olarak yazılır çoğu zaman) Colin Scott. Hatta 1909 yılında piyasaya sürülen 25 yıllık Chivas Regal'i, çok yıllar sonrasında ve Aberdeen'de çıkan bir yangın sonucu ellerinde hiçbir örnek kalmamasına rağmen, 1800'lerin Strathisla maltının karakterini tartarak yeniden yarattığını da kendisi söylüyor. İşte o Colin Scott'ın bir Japonya gezisi sırasında aklına bu yei fikir geliyor ve Chivas Regal harmanının içerdiği viskilerin bir kısmının Mizunara fıçıda dinlendirilmesiyle sonuç buluyor.  

Bu noktada, öncelikle mizunara ağacı ve hikayesinden söz etmemiz gerek  

Nereden çıktı bu mizunara?  

Avrupa ve Amerika meşesinden çok daha zorlu kriterleri olan Mizunara meşesinin kullanılmasının nedeni neydi?  Dünya tarihinde ironik de olsa sonrasında günlük hayatlarımıza kadar girecek birçok keşfin, icadın, fikrin çıkmasını sağlayan tek bir durum yüzünden, savaş. 

Tarihte, II. Dünya Savaşı’na kadar geri gitmemiz gerekiyor. Tüm dünya için oluduğu gibi Japonlar için de gerçekten çok trajik zamanlardı. Bununla beraber 1920’lerden beri viski üreten Japonlarda bu içki sevilmiş, orduda dahi çok popüler olmuştu. Sorun şuydu, viskiyi olgunlaştırmak için fıçı gerekiyor, Avrupa ve Amerika’dan gelen meşe fıçıların ithalatı ise durma noktasına geliyordu.  

Savaş, kendi çözümünü kendi üretti ve Japonlar, birçok zorluğundan kaynaklı o günde dek hiç düşünmedikleri kendi ağaçları mizunaradan fıçı üretmeye başladılar.  

Mizunara, bünyesinde çok nem toplayan bir ağaç türü, bu anlamda fıçı üretimi epey zor bir süreç.  

Ek olarak, Avrupa ve Amerika meşesinden ziyade çok çok yaşlı (150-200 yıl) olmaları gerekiyor ki sağlam ve tutarlı bir fıçı üretilebilsin. Ayrıca dokusundaki gözenekler, bu türü, olası sıvı sızıntılarına çok daha savunmasız bırakıyor.   Gel zaman git zaman, mizunara fıçısının viskiye “benzersiz” bir lezzet verdiği ortaya çıkıyor, Japon viskilerinin o önlenemez yükselişi de yıllar sonra başlıyordu. 

İşte Chivas Regal de, daha öncesinde Islay Bowmore’unun (yine de onun sahiplerinin Japonlar olduğunu unutmadan) denediği gibi, fark olarak kendi özel harman sanatını konuşturduğu bu ekspresyonu yarattı ve piyasaya sürdü.  
 

Chivas Regal Mizunara 

Geçtiğimiz günlerde ilk defa tatma şansına eriştiğim Chivas Regal Mizunara, gerçekten çok güzel kokan, lezzetli, kolay ve pürüssüz içimi sayesinde ise “tehlikeli” bir viski. Nasıl olduğunu anlamadan şişeyi azaltmanız çok mümkün.  Japon fıçısının klasikleşmiş kokularından sandal ağacı ve tropikal meyve salatası diye adlandırabileceğim kompleks kokuların yanı sıra, vanilya, şeftali ve bol baharat notaları var.  

Şunu da eklemem gerekiyor, Chivas Regal Mizunara’da sizi yakından tanıdığınız ve şaşıracağınız bir küçük lezzet dokunuşu da bence sizi bekliyor, anason.  

Orta uzunlukta ve çok ısıtıcı bir bitişi var.  

%40 alkolle şişelenen bu viskiyi, sırf mizunara fıçısı için elbette bir Japon viskisi değil, zarif bir Japon dokunuşu ile şekillenmiş bir İskoç viskisi olarak görmek gerekiyor.  

Farklı lezzetler arayanlara, özellikle de viski konusunda koku ve tat profilleri açısından kendini geliştirmek isteyen herkesin denemesi gerek.

İşin daha da güzeli, Bowmore örneğinde olduğu gibi bugün binlerce pound vermeden, çok ulaşılabilir bir etiketle satılması.  

O halde Japonlar gibi bitirelim, kampai! 

Ozan
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme