Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Bir Burbon Viskiye Fransız Dokunuşu: Maker’s 46
Bir Burbon Viskiye Fransız Dokunuşu: Maker’s 46
Bundan yaklaşık dört yıl kadar önceydi.

Manhattan, New York'ta bir İrlanda pub’ında (Emmett O'Lunneys), eşimle birlikte birkaç güzel bira içmiş, aylak aylak etrafımıza bakınıyor ve sessiz televizyon ekranındaki anlamadığımız bir Amerikan futbolu maçına göz gezdiriyorduk. Kendime güvenilir bir burbon söyledim, Maker’s Mark.

Daha önce en az dört beş defa içmişliğim vardı.

Bizden iki üç bar taburesi uzağındaki orta yaşlı bir kadınla o anda bakıştık. Maker’s Mark siparişim dikkatini çekmişti. Klasik bir Amerikalı rahatlığı ile yanıma geldi ve ismini söylerek tanıştık, ismi hakkında ve nasıl göründüğü hakkında en ufak bir hatıram yok ancak hikayenin devamındaki şişe aklımdan çıkmadı.


Emmett O'Lunneys İrlanda Barı, Manhattan, New York

Nereden geldiğimizi, nereden geldiğini falan konuştuk ve elbette konu hızlıca viskiye geldi. Büyük ihtimalle bir marka elçisi değil ama ticari pazarlama yetkilisiydi ve o barda satılan Maker’s Mark satışlarından sorumluydu.

Bunu niye söylüyorum çünkü çantasından yarım şişe kalmış ilginç bir Maker’s Mark şişesi çıkardı, rahat bir şekilde barmenden kadeh istedi ve o kadehe epey cömert bir duble viski doldurdu. Denememi istiyordu. İnanın bana bu bile kendi başına eşsiz bir deneyim. Düşünsenize, evinizden binlerce kilometre uzakta bir şehirde, sadece yerel halkın gittiği bir bardasınız ve hiç tanımadığınız biri, sırf duyduğu siparişiniz üzerine sizinle tanışmaya geliyor, bir viski ikram ediyor. Bu, viski hakkında ne kadar yazarsak yazalım, en mükemmel viskileri dahi içelim, yine de buralarda kolay kolay rastlayamacağımız bir durum.

Konuya dönelim.

İlk kokladığım anda, bana bol şeri etkili İskoç maltlarının o tatlımsı kokusunu uyandırdı. Alttan gelen bir meşe kokusu da ön plana çıkıyordu ancak klasik bir şeri bitişli İskoç maltının uyandırdığı o süpriz diğer kokulardan eser yoktu elbette. Tattığımda müthiş bir karamel tadı patlaması yaşadım.

Karamel, vanilya, sanki özene bezene hazırlanmış Avrupa usülü bir kış pastası yiyordum. %47 alkol oranına sahip bir viskinin bu derece pürüssüz bir damağı olması gerçekten enfes bir deneyimdi. Aradan zaman geçti, gezimiz sona erdi ve havaalanı duty free marketinden kendime bir adet Maker’s 46 satın alarak İstanbul’a döndüm. Evimde yaptığım tadım da, beni, New York’ta yaşadığım o ilginç deneyimin kandırmadığını kanıtladı, aynı tat ve aynı kokular, yeni açılmış bir şişeden adeta salonumuza doldu.Maker’s Mark 46’nın özelliği, zaten çok popüler bir burbon olan klasik Maker’s Mark’a birkaç dokunuşa cesaret etmeleri ile başlamış. Klasik Maker’s Mark’ı elde ettikten sonra farklı denemeler üzerinde çalışan Brad Boswell, bu denemeleri numaralandırmış. Geldikleri noktaya kadar neler denediler bilmiyorum ancak 46. denemeleri, klasik Maker’s Mark’ın üretildikten sonra yaklaşık 10 hafta kadar Fransız meşelerinden üretilmiş fıçılarda bekletilmesi olmuş. Viskiyi dinlendirdikleri o 10 hafta boyunca da lokasyon olarak, depolarının en soğuk alanını seçmişler.

Sonuç, daha zengin, daha doygun ve daha pürüssüz, bir tatlı kadar güzel Amerikan viskisi olarak şişelenmiş. Tabii insan düşünmeden edemiyor, o geride kalan 45 denemede acaba çok sevebileceğimiz tatlar ortaya çıktı mı? Bilmiyorum ve bilemeyeceğim.

Bu viskiyi maalesef Türkiye’de bulmak imkansız. Klasik Maker’s Mark ise birçok Avrupa şehrinde ve duty free marketlerde bulunuyor ancak Maker’s 46, oralarda dahi rastlaması zor bir viski. Ben de o günden sonra sadece bir arkadaşımın getirmesi sayesinde bir kez daha içebildim.

Eğer bulursanız ve eğer hiç burbon tercih etmeyen biriyseniz dahi ki kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum.

Geceye başlanacak bir viski değil belki ancak yemek sonunda yiyeceğiniz herhangi bir tatlının yerine, kalori hakkınızı Maker’s 46’dan yana kullanmanız müthiş bir seçim olabilir.

Çok zarif şişe tasarımı ile açmaya kıyamayacağınız ancak açtıktan sonra burbon kavramına, Fransız dokunuşunun ne kadar etkili olabileceğini size kanıtlayabilecek bir viski.

Not: Son olarak, Islay viskisi Laphroaig'in özel ekspresyonları için kullandığı fıçıları Maker's Mark'ın kullanılmış burbon fıçılarından temin ettiğini belirteyim. Laphroaig'in hikayesi için ise sizi şöyle alalım.

Slainte

Ozan

Edit: Bu yazıyı yazdığımda klasik Maker's Mark ülkemizde yoktu, şu an satılıyor, 46 ise henüz yok.
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme