Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Balcones Texas Single Malt Amerikan Viskisi Tadım Notları
Balcones Texas Single Malt Amerikan Viskisi Tadım Notları
Fotoğrafta gördüğünüz Teksas, ABD'de üretilen, İskoç tipi, bir Amerikan Single Malt viski.

Balcones firmasının, ki viskilere farklı bakış açısı getiren yenilikçi bir firma, %100 "golden promise" ismi verilen arpa (bir tür erken hasat) maltından (birçok İngiliz ve Amerikan ale biralarında da kullanılıyor) viski ekspresyonu.

Mayşeleme sonrası diğer Amerikan damıtımevlerine oranla daha uzun bir süre (7 gün) ve daha soğuk ortamda fermente edilerek üretiliyor, normalden daha küçük fıçılarda dinlendiriliyor.

Bu süreç, sonrasında içimi daha pürüssüzleştiriyor. Yine de Amerikan Single Maltı başka örneklerde sizi yanıltmasın, kanuni olarak orada "single malt kategorisi" yok, "malt viski" kategorisi var ve İskoçların aksine %51 üzeri arpa maltından üretilen viskilere malt viski yazabiliyorlar.

Balcones'e dönersek, sadece %53 alkol oranıyla değil, bol ve hızlı kolay yudumlar aldıran karamel, toffee, vanilya, belki biraz muz ve pekmez lezzetleriyle, inanılmaz kolay sarhoş edebilir. Bu bol ödüllü viskiyi Amerika'dan, etkinliği için yanında getiren sevgili dostum Whisky Monster ile birlikte de tattık, ikimiz de çok memnun kaldık.

Yine de birkaç kadeh üstüste içilmesi damakta hiç kolay olmayacaktır. Biraz su ve hatta buz takviyesi hiç de fena olmuyor.

Daha önce denediğim "mavi mısır" Balcones ile bu da yine çok farklı bir deneyim yaşattı.

ABD dışında bulması çok zor bu viskiye bir yerlerde rastlarsanız mutlaka tadın derim. Damak tecrübesi için farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Cheers 🥃

Ozan
info@viskigurme.com
2018 © ViskiGurme