Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları

Ardbeg'den Yeni Bir Canavar Wee Beastie

Ardbeg'den Yeni Bir Canavar Wee Beastie

Islay Adası'nın en popüler viski damıtımevlerinden ve bol ödüllü Ardbeg, ürün gamına yeni bir viski ekledi. Beş yaşında, Amerikan eski bourbon ve İspanyol eski oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılan % 47.4 ABV'de şişelenen viskinin adı Wee Beastie (küçük yaratık diyelim). Ardbeg, ana ürün gamına en son 2019 Ağustos'unda 19 yıllık Traigh Bhan'ı eklemişti, o da henüz ülkemize gelmedi. Ondan önce ise 2017'de artık hepimizin bildiği ve benim de pek beğendiğim An Oa, ana ürün gamına eklenmişti.

Bazen her ne kadar "limited edition" yani "sınırlı sayıda" şişelemeler insanın kulağına hoş gelse, hem gerçekten sınırlı olmaları ve sonradan karaborsaya düşmeleri, hem de devamı gelmeyecek bir şeyin bana verdiği sınırlandırıcı hissiyat yüzünden her zaman "ana ürün gamına" eklenen şişelemeler beni daha çok sevindirir.

5 yıllık bir Islay maltının oldukça vahşi olmasını beklemiyorum, üzerine 5 yıl dinlendirilmiş bir viski yazıyorsanız herkes çok vahşi olacağını düşünecektir ancak onları şaşırtmak daha eğlenceli olacaktır, tabii tadınca ayrıca notlarımı burada paylaşacağım.

Türkiye'ye de geleceğini ve kısa sürede umuyorum satışa başlanacağının bilgisini de aldım. Beni merak ettiren bir konu da özellikle notaları arasında yoğun Türk kahvesi hissiyatının olması. Firmanın böyle paylaştığı bir bilgiyi bakalım biz Türkler tadınca nasıl değerlendireceğiz?Yakında emekliye ayrılacak olan Ardbeg Damıtımevi Müdürü Mickey Heads, yeni Wee Beastie'yi olağanüstü bir viski olarak yorumlamış.  Yine efsanevi Dr. Bill Lumsden ise, özellikle Ardbeg tutkunlarının çok seveceğini söylüyor. "Dilinizi karıncalandıracak" diyerek aslında hem genç, hem vahşi ancak arka tarafta yine naif ve kolay içimli bir hissiyatının da olduğunu anlatıyor.

Şüphesiz dünyadan miksolojistler ve Türkiye'de dostlarım da bu viskiyle güzel ve isli kokteyller hazırlayacaktır. Gelsin, deneyelim, birkaç kadehin keyfine varalım, sonrasında bu sayfayı dürüstçe güncelleyelim o halde.

NOT: Bir film afişi gibi hazırlanan tanıtım görselindeki oyunculara göz atın. Hoş bir muziplik göreceksiniz.

Slainte,

Ozan
info@viskigurme.com
2021 © ViskiGurme