Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Bir Tasarım Harikası: Angel's Share (Meleklerin Payı) Kadehi
Bir Tasarım Harikası: Angel's Share (Meleklerin Payı) Kadehi
Merhaba,

Öncelikle size anlatacağım bu "ürünün" bir kap içerisindeki viski mi, kadeh mi yoksa aksesuar mı olduğunu tam bilemedim ancak içindeki viskiyi kısa süre içerisinde içmeyi düşünmediğim için (nedenini yazacağım) bunu aksesuar kategorisinde değerlendirmeyi düşündüm.

Meleklerin Payı teriminden çok kısaca bahsedeyim, İskoçya'da fıçılarda yıllanmaya bırakılan viskilerin üretim sonrası şişelenme esnasında her fıçının yüzde 2'si havaya uçuyor. İskoçlar da bunu, meleklere verilen bir armağan olarak "angel's share" yani "meleklerin payı" terimiyle adlandırıyor.

Benim Angel's Share kadehimin hikayesi ise, 60 yıl önce cam işçiliğine başlayan Tom Young'un, daha sonra kızıyla birlikte işe devam etmesi ve viski sektöründe, el işçiliği ile cam kadeh ve aksesuar üretmesiyle başlıyor.Bu kadehleri sık sık görür ama nereden alırım diye düşünürken, tesadüfün böylesi diyeyim, Meleklerin Payı blogunun kurucusu dostum Burkay Adalığ, Londra'daki Whisky Live Show'undan bana acil mesaj atarak isteyip istemediğimi sordu. Derhal evet yanıtından sonra da sağolsun bana getirdi.

Ben de aynı zamanda kendisi de bir melek olduğu için bunu eşime hediye ettim.Şimdiye kadar güzel giden bu hikayenin, neden içmeyecekmişim kısmına gelirsek, kadeh, benim hayal ettiğimden farklı çıktı.

Çünkü kapalı. Evet bir kapağı yok, viski içinde bekliyor ama ancak kırarsanız içebilirsiniz. Altında veya üstünde herhangi bir kapağı veya açmak için gereken bir tıpası, deliği vs yok.

Böyle güzel bir objenin kırılmayacağına, en azından çok özel bir günümüzde kırılabileceğine kanaat getirerek viski koleksiyonumuzun yanına ekledik.İçindeki viskiyi ise çok merak ettim. Instagram hesaplarından, direkt firmaya sordum ve aldığım cevap ilginçti. İçindeki viskinin, hiç de kolay bulunmayan 10 yıllık bir Highland, Shieldaig single malt olduğu cevabını verdiler.

Hiç içmemiştim ancak bir şişesinden tadım yapana kadar bu güzelliği kırma gibi bir niyetim yok.

Eğer alacak olursanız, bir kadeh olmadığını, bir süs olduğunu unutmayın diye ekleyeyim. Ayrıca kadeh süsü verilmiş bu güzelliğin oturtulduğu ahşap altlık ayrı satılıyor. Ben fotoğrafta gördüğünüz üzere onu da aldım.

İşin güzel kısmı bu altlık, artık kullanılmayan ve epey eskimiş, gerçek viski fıçılarından üretilmiş. Bu anlamda bendeki değeri çok yüksek.Son olarak Burkay Adalığ da kendilerinden bir dropper satın almış.  Onun da tasarımı muazzam diyebilirim.

Farklı viskileri içeren ve farklı tasarımlara sahip birçok kadeh ve dropper üretiyorlar. İlginizi çekerse bakın derim.

Slainte!

Ozan
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme