Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Aberlour 12 Single Malt Viski Tadım Notları
Aberlour 12 Single Malt Viski Tadım Notları
Taş devrinden bu yana insan yerleşkelerinin olduğu bilinen Aberlour, aynı zamanda o meşhur Spey nehrinin muazzam suyunu kullanan damıtımevlerinden birinin de ismi.

Antik Keltlerin alkol damıttığı ve kurdukları -bugünkü ismiyle- "hastane" olan şifa merkezlerinde bu damıtık alkolü hastaları iyileştirmek için kullandıkları söylenir.

Keza tarih kitaplarında "kesin olmamakla birlikte" Dróstan isimli bir keşişin Hristiyanlığı getirdiği bu Highland topraklarında kurduğu vaftiz merkezinde dahi, Aberlour'da üretilen damıtık alkolün, hastalara tedavi aracı, ilacı olarak kullanıldığı belirtiliyor. Ben Rinnes dağına yağan muazzam yağmur suları, yavaşça aşağıya iniyor ve Spey nehrinden yeryüzünü besliyor.

Ben de binlerce yıldır süregelen bu doğa mucizesini müthiş bir viskiye dönüştüren damıtımevinden gelme Aberlour'umu binlerce kilometre uzakta yine şifa niyetine içiyorum dersem herhalde yanlış olmaz.

Burunda, üzüm, meşe, vanilya, damakta tereyağı, üzüm hoşafı, orta uzun bitişinde ise karamel, siyah üzüm ve bolca çikolata hissettiriyor.

Tür: Single Malt
Bölge: Highland
ABV %40

Slainte 🥃
info@viskigurme.com
2018 © ViskiGurme