Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
16 Şubat Merhaba İskoçya Viski Atölyesi
16 Şubat Merhaba İskoçya Viski Atölyesi
Sevgili dostlar,

16 Şubat akşamı, harmandan single malta, şeriden meşeye birçok farklı fıçıda yıllanmış çok özel İskoç viskileri tadıp yorumladık.

Eğlenceli geçen atölyemizde bakalım hangi özel yer almış?İlk viskimiz, İngiltere'nin esprili kişiliği ve kaliteli yaşam tarzıyla tarihte kendine yer etmiş Başbakanlarından Winston Churchill'in de zamanında favori viskisi olan bir harman, Hankey Bannister'dı. Hankey Bannister, ekonomik fiyatıyla verdiği performansı üst seviyeye çıkaran bir viski. Özellikle kadehte beklediği süre arttıkça, daha dengeli ve hoş kokulara sahip bir hale geliyor.Sonrasında daha yaşlı bir harmana geçtik. Cutty Sark 12, ünlü yazar, üstad Michael Jackson'ın deyimiyle tam bir sahil içkisi.

Bu özel harman gerçekten de viskileri birbiri ile karıştırmanın, yani harmanlamanın ne derece usta işi bir sanat olduğunu bize kanıtladı.

Fiyat perfromans açısından ne kadar değerli olduğunu deneyimledik.Ardından, 2015 yılının Avrupa'da en trend viskisi seçilen ve gençlerin çok ilgi gösterdiği  bir single malt harmanı içtik. Eskilerin deyimiyle vatted malt veya pure malt bu viski, sadece malt viskilerden oluşan bir harman.

Monkey Shoulder hem isminin hikayesi hem de Highland'in kendine has karakteristik özelliklerini müthiş bir denge ile birleştirmesi ile büyük bir beğeni topladı.

Gerçekten de çok sevdiğim bir viski.Single malt viski dünyasına girişi, en sevdiğim bahar viskilerinden biri olan The Balvenie 12 Double Wood ile yaptık. 

İki ayrı fıçıda olgunlaştırılan ve şeri fıçısı etkisini nazik bir şekilde gösteren bu Speyside viskisi, bizlerde birer yemek sonrası tatlı hissiyatı da uyandırdı.

Doygun damaklı, yağ gibi akan çok klas bir single malt.Gecemiz, Old Pulteney 12 ile devam ettik. Net 12 yıllık bu single malt, burundaki tuzlu, denizi anımsatan kokularla gerçekten enfesti.

Taze ve canlandırıcı deniz kokusu, çok hafif is ile sizi karşılayan bu viski, damakta burbon fıçıdan kaynaklı vanilya ve limoni tatlara uzanıyor, bitişte ise biberiye, yine vanilya ve yeşil erik tatları ile sizi uğurluyor.
 
 

"Denizdeyken kasırganın yaklaşmakta olduğu, günlerce önce gökte beliren işaretlerden belli olur. Fakat sahildekiler neye bakacaklarını bilmediğinden bunları göremezler." Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz hikayesinde bunu söyler. Gerçekten de neye bakacağımızı bilmediğimiz sürece keyif almak da riskli bir süreçtir. Deniz havasını seviyor, dalgaların yüzünüze vurduğu tuzlu suyun sizi kurutmasından hoşlanıyorsanız, işte Old Pulteney 12 maltı tam da size göre olabilir. Taze ve canlandırıcı deniz kokusu, çok hafif is ile sizi karşılayan bu viski, damakta burbon fıçıdan kaynaklı vanilya ve limoni tatlara uzanıyor, bitişte ise biberiye, yine vanilya ve yeşil erik tatları ile sizi uğurluyor. Tüm denizcilere selam. Slainte! 🥃🚤

Ozan Vural (@viskigurme)'in paylaştığı bir gönderi ()


Sonrasında ise The Glenfiddich damıtımevinin, viskide bir inovasyon örneği göstererek ürettiği 15 Solera viskisini tattık.

Dünyada Solera sistemi ile üretilen ilk viski ünvanı ile GF 15, tüm konuklarımıza, dışarıdaki soğuğa da müthiş bir uyum sağladı.

Solera sisteminin ne olduğunu konuştuk ve muhteşem kokuları barındıran bu viskiye hayran kaldık.Gecemizin sonunda ise, kendine has karakteri ile bir fenomen halina gelmiş vahşi İskoç adası Islay hakkında uzun bir sohbet gerçekleştirdik. 

Bu adanın viskilerinin nasıl üretildiğini konuştuk.

Benim en sevdiğim ada viskilerinden biri olan Laphroaig 10 yıllık ile de bu sohbeti taçlandırdık.Eğlenceli, keyifli ve bilgilendirici bir atölye daha geride kalırken, farklı lezzetlerle unutulmayacak İskoç viski hikayeleri konuştuk, tadım yapmanın inceliklerini deneyimledik.
Sırada başka bir etkiniğimiz var, 08 Mart akşamı Merhaba Japonya diyerek, Japon viskileri ile özel bir gece gerçekleştireceğiz.

Detaylar burada: http://viskigurme.com/08-mart-merhaba-japonya-viski-atolyesi

Slainte!

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2017 © ViskiGurme